Rhyncholaelia digbyana
Synonim: Bletia digbyana Rchb. f., Brassavola digbyana Lindley, Laelia digbyana (Lindley) Bentham ex Jackson, Laelia digbyana var. fimbripetala Ames. Przez wiele lat rośliny te były znane pod nazwą Brassavola digbyana i jeszcze obecnie zdarza się, że są tak nazywane i pod taką nazwą sprzedawane.
Występowanie:
Rośliny te spotyka się w południowo-wschodnich meksykańskich stanach Yucatan i Quintana Roo, a obszar ich występowania rozciąga się poprzez niziny Belize leżące od strony Karaibów aż po Honduras. Rosną na karłowatych drzewach na gorących wilgotnych nizinach, prawie na poziomie morza. Były doniesienia o ich występowaniu w Nikaragui i Gwatemali, ale nie byliśmy w stanie zebrać szczegółów dotyczących położenia siedliska na tym obszarze.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 9°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 46 mm w marcu do 335 mm w czerwcu - na ogół około 200 mm miesięcznie. Średnie temperatury (dzień/noc) od 27,2/19,4°C w styczniu do 31,1/23,9°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w lecie.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. Rośliny te często tworzą duże kolonie.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów: 2n=40. Gatunek ten był wielokrotnie używany do otrzymywania doskonałych hybryd i ma znaczący udział w nowoczesnych hybrydach Brassocattleya, Brassolaeliocattleya i innych. Jako jeden z rodziców R. digbyana przekazuje potomstwu większe niż zwykle kwiaty, których normalną wtedy wielkością jest 18-23 cm. Przekazuje także żywotność i odporność na choroby oraz polepsza kształt kwiatów. Niekorzystną cechą natomiast jest to, że potomstwo rzadko ma więcej niż 1 kwiat na każdym przyroście.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym i wysokości do 35 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 15 cm długości. Są nieco spłaszczone, maczugowate i okryte białawymi, cienkimi jak papier osłonkami.
Liście:
Liście mają do 20 cm długości. Pojedynczy, wyprostowany, sztywny, mięsisty, skórzasty liść wyrasta na szczycie pseudobulwy, jest szarozielony i pokryty białawym meszkiem, którego nie można zetrzeć. Każdy eliptyczny liść ma ponad 5 cm szerokości.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 1,0-1,5 cm długości. Krótki pęd kwiatowy wyrasta na szczycie najmłodszej dojrzałej pseudobulwy i jest przykryty dużą, łyżeczkowatą osłonką o długości do 13 cm.
Kwiaty:
Na każdym kwiatostanie jest 1 duży, okazały kwiat. Błyszczące, blade, żółtawo-zielone kwiaty mają średnicę prawie 18 cm. Są wyjątkowo mocno pachnące, zwłaszcza nocą, trwałe i mają bardzo wyraźną teksturę z woskowym połyskiem. Bardzo duża warżka jest nieznacznie 3-klapowa i tworzy szeroko rozpostartą tubę wokół prętosłupa, a jej zewnętrzne brzegi są głęboko fryzowane i ponacinane. Ma zwykle kolor kremowo-biały, ale jest nieco zabarwiona na zielono, a jej gardziel często ma zabarwienie w kolorze szmaragdowym.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |